A Zala Megyei Népművészeti Egyesület ismét megrendezi a fazekasok országos seregszemléjét 2013. április 26-28-án. A fesztivál emléket állít a Göcsej vidék messze földön híres gerencsérjeinek. A meghívott mesterek Korondtól az Alföldön, Borsodon át, a dunántúli fazekas központoktól az Őrségig mutatják be a változatos díszítményű, formájú fazekakat, tálakat, csuprokat, sütő- főző edényeket. A fesztivál "A Nyugat- dunántúli régió kiemelt rendezvénye" cím birtokosa.

A három nap programját a fazekas mesterség fortélyait bemutató fazekas verseny, a dunántúli hagyományőrző folklórcsoportok bemutatója, játszóház és népi gasztronómia teszi teljessé és feledhetetlenné.

A Fesztivál gondolatának elindítója, majd fővédnöke Németh János Érdemes Művész és Munkácsy - Díjas keramikus iparművész, maga is fazekas-kályhakészítő dinasztia sarja. Mára már világhírűvé vált munkásságában a fazekas agyagformázás alap-elemeiből építkezik, megteremtve egy sajátos, múltból üzenő, de mai életünket szebbé tevő világot.
Zalaegerszeg kulturális életét gazdagította évtizedeken keresztül a Czúgh fazekas dinasztia. Czúgh János, Czúgh Dezső és Czúgh Miklós munkásságukkal sokat tettek a zalai, vasi fazekas hagyományok továbbéltetéséért. Csótár Rezső szentgyörgyvölgyi fazekas a Népművészet Mestere az őrségi – göcseji hagyományos edények készítésével a tájegység ismert nevezetessége. A 90-es években a zalaegerszegi Kézművesek Házában elindult fazekas képzésnek köszönhetően megye szerte újra sok fazekas őrzi a vidék hagyományait, élteti újra a mesterséget. Közülük Csuti Tibor, Barakonyi István országosan is hírnevet szerzett magának és Zalának, több korábbi tanítványaikat a fesztivál résztvevői között üdvözölhetjük.

Zalaegerszeg úgy adhat otthont az ország különböző tájairól ideérkezett fazekasoknak és keramikusoknak, hogy kulturális kisugárzásával élő fazekas kultúra segítője lehet. Örülünk, hogy évente gyönyörködhetünk Magyarország különböző tájegységeit reprezentáló edényekben, hisz a meghívásunkat elfogadó mestereken keresztül megismerhetjük Korond, Tiszafüred, a Sárköz, az Őrség, Szekszárd, Barcaság, Nádudvar, Békés és Észak-Magyarország gyönyörű edényeit.

A Zala Megyei Népművészeti Egyesület ezt a fesztivált az ország szakmai közönsége számára fontos találkozóvá tette az elmúlt években, ahol elismert fazekasok mutatkoznak be termékeikkel, tudásukkal a fazekas versenyen, tartanak szakmai konferenciát. Évente itt tanácskozik az Országos Fazekas Szakmai Bizottság.